Program lørdag den 23. juni

 

 

BAF/DLG

 

 

 

er fodervært

 

 

 

Der uddeles IKKE hø og halm

 

 

Kl.

Hvad

Hvor

 

07.30

Morgenmad kan købes

OASEN - børnedyrskuet

 

 

Tombola, isvafler, frugt, æbleskiver, popcorn m.m.

 

 

08.00

Børnedyrskuets heste træner.

Inderbanen

 

08.30

Bedømmelse af Heste-tidspunkterne er vejledende

Travbanens inderbane

 

08.30

Bedømmelse af Frederiksborg

Ring 1

 

08.30

Bedømmelse af Fjordheste

Ring 2

 

08.30

Bedømmelse af Shetlandsponyer

Ring 3

 

09.00

Dyrskuets udstillinger åbner: De nyeste maskiner

Hele pladsen

 

 

til landbruget, inventar, teknik, faglig orientering,

 

 

 

kræmmermarked m.v.

 

 

09.30

Børnedyrskuet præmieres - overrækkelse af

Børnedyrskuepladsen

 

 

præmier finder sted. Nordea er sponsor

 

 

09.30

Bedømmelse af Trakehner

Ring 1

 

09.40

Bedømmelse af Dansk Varmblod

Ring 3

 

09.40

Bedømmelse af Connemara

Ring 2

 

09.45

Bedømmelse af Den Jydske Hest

Ring 1

 

10.00

Bedømmelse af RDM, SDM, DRH og Jersey

Slugten ved staldene

 

10.00

Den officielle åbning af det 159. dyrskue

Udstillerområdet

 

 

v. formand Lars-Ole Hjorth-Larsen samt

 

 

 

Jagthornsblæsning af Bornholms Jagthornsblæsere

 

 

10.00

Fernisering af tegnekonkurrencen

Børnedyrskuepladsen

 

10.00 - 12.00

Ansigtsmaling ved Nordea

Børnedyrskuepladsen

 

10.00 - 12.00

Smagsprøver fra Bornholms Andelsmejeri

Kvægstalden

 

10.05

Bedømmelse af Tinker

Ring 1

 

10.05

Bedømmelse af American Quarter Horse

Ring 3

 

10.15

Bedømmelse af Traver

Ring 1

 

10.15

Bedømmelse af Welsh Mountain

Ring 2

 

10.15

Bedømmelse af Den islandske Hest

Ring 3

 

11.30

Bedømmelse af Charolais, Limousine, Dexter &

Slugten ved staldene

 

 

Dansk Blåkvæg

 

 

11.30

Børnenes eget dyrskue præsenteres:

Travbanen

 

 

Kalve, ponyer, kaniner, marsvin og hamster

 

 

 

Publikumskonkurrence: Publikum stemmer på det

 

 

 

flottest pyntede dyr under præsentationen.

 

 

11.30 - 17.00

En tur i skoven med hestevogn -

Start ved hestestaldene

 

 

Lasse Jørgensen

 

 

12.30

Årets Hingst

Ring 1

 

 

Publikumskonkurrence: Årets Hingst.

 

 

13.00

Årets Følhoppe, Årets Føl, Årets 2-års hoppe

Ring 1

 

 

Publikumskonkurrence:

 

 

 

Årets Følhoppe, Årets Føl, Årets 2-års hoppe.

 

 

13.00 - 13.30

Dirty Boots - line dance

Udstillerområdet

 

13.00 - 16.00

Sumobrydning hos Venstres Ungdom

Udstillerområdet

 

13.00 - 17.00

Ponyridning for børn

Grønne plæne

 

13.15

Årets malkeko - Årets kvie -

Slugten ved stalden

 

 

Årets kødkvæg - Årets kalv:

 

 

 

De bedste dyr af de repræsenterede kvægracer

 

 

 

Publikumskonkurrence:

 

 

 

Årets malkeko, Årets kvie, Årets kødkvæg

 

 

 

& Årets Kalv

 

 

14.00

Mønstringskonkurrence:

Ring 1

 

 

Dyrskuets bedste hestemønstrere i dyst,

 

 

 

hvem bliver årets mønstrer?

 

 

14.00 - 16.00

Smagsprøver fra Bornholms Andelsmejeri

Kvægstalden

 

14.15

Hønselortelotto

Udstillerområdet

 

15.00

Karakteristik af heste

Grønne plæne ved

 

 

Trakehner - Traver - American Quarter Horse -

hestestaldene

 

 

Dansk Varmblod - Den Jydske Hest - Tinker

 

 

 

Den islandske Hest - Connemara - Welsh Mountain

 

 

15.00

Karakteristik af heste

Ring 1

 

 

Frederiksborg - Fjordheste - Shetlandsponyer

 

 

15.00 - 15.30

Dirty Boots - line dance

Udstillerområdet

 

16.00

Kom og prøv Kaninhop

Børnedyrskuepladsen

 

16.30

Hønselortelotto

Udstillerområdet

 

17.00

De faglige udstillinger begynder at lukke

Udstillerområdet

 

17.30

Skovfolkene gi´r den gas

Travbanen

 

18.00

Havetraktortæk med traktorslæde

Travbanen

 

18.00

De faglige udstillinger lukker.

Udstillerområdet

 

18.00

Bålfest, Majstang & båltale v/Henry Jespersen

Børnedyrskuepladsen

 

 

Grill selv/Burgere samt underholdning

 

 

 

Båltale kl. 20.00

 

 

18.30

Børnedyrskuets heste træner.

Travbanens inderbane

 

Yderligere information